Ciepłe i słoneczne faktySłońce jest naszą najbliższą gwiazdą we wszechświecie. Najbliższy jest jednak terminem bardzo względnym, ponieważ Słońce znajduje się w odległości 93 milionów mil od nas. W rzeczywistości czytelnik Sciencesational Demandude z Missouri w Stanach Zjednoczonych miał dla nas następujący fakt astronomiczny :


Słońce znajduje się około 149 milionów kilometrów (93 miliony mil) od Ziemi, ale jest 270 000 razy bliżej niż następna najbliższa gwiazda, odległa o 4,3 roku świetlnego.


Ta najbliższa gwiazda, która jest najbliżej nas po Słońcu, jest słabą gwiazdą znaną jako Proxima Centauri . Ta gwiazda, tak naprawdę, naszym gołym okiem, jest częścią grupy gwiazd zwanej Alfa Centauri, która wydaje się nam pojedynczą gwiazdą (bardziej szczegółowy post na ten temat później).


Zobaczmy, jak duże jest wtedy nasze Słońce, dobrze. Mówi nam inny naukowy fakt astronomiczny:


Słońce zawiera ponad 99,8 procent całkowitej materii (masy) w naszym Układzie Słonecznym, podczas gdy Jowisz zawiera większość reszty.


Teraz jest chłodno (lub gorąco?), ale skąd mamy wiedzieć, co to oznacza w odniesieniu do naszej Ziemi? Cóż, kolejny fakt astronomiczny przychodzi nam na ratunek i pomaga nam spojrzeć na sprawy z innej perspektywy:


Wewnątrz Jowisza zmieściłoby się około 1000 Ziemi, a Słońce mogłoby pomieścić około 1000 Jowiszów.


Jak to jest z pojęciem kosmicznej wielkości, co? Mówiąc dokładniej, weźmy kolejną ciekawostkę z faktów astronomicznych:


Słońce jest 330 330 razy większe niż Ziemia.


W istocie oznacza to, że sto Ziemi musiałoby być umieszczonych obok siebie, aby równało się szerokości Słońca! Jeśli chodzi o objętość, Słońce mogłoby wygodnie utrzymać około miliona Ziemi w swojej sferze!


To dba o rozmiar. A co z wiekiem Słońca? Obliczono, po różnych rozważaniach, na około 4,57 miliarda lat. Oznacza to, że jest dużo, dużo starszy i istniał dużo, dużo wcześniej niż my, współcześni ludzie, istnieli tylko około 200 000 lat.


Oto kolejny soczysty fakt: tak jak planety krążą wokół niego, Słońce również podróżuje wokół galaktyki Drogi Mlecznej wraz z całą rodziną planet! W rzeczywistości inny fakt astronomiczny ujawnia nam, że:


Słońce porusza się z prędkością 250 km (155 mil) na sekundę, ale wciąż potrzebuje 230 milionów lat, aby wykonać jeden obrót galaktyki.


I tak jak nasza Ziemia ma swój rok, w którym kończy rewolucję wokół Słońca, tak Słońce również ma rok: Rok Kosmiczny. Co to jest? Jeszcze raz dzięki naszym faktom astronomicznym, wiemy, że


Kosmiczny rok to czas potrzebny Słońcu na obrót wokół centrum Drogi Mlecznej, około 230 milionów lat.


Słońce nie tylko daje nam swoje ciepło, ale także zrzuca ogromne ilości materiału podczas spalania. Tak, rozważ następujący fakt:


Co sekundę Słońce pompuje w kosmos ponad milion ton materiału poprzez wiatr słoneczny (cząstki naładowane elektrycznie).


Chociaż nie zbliżamy się do początku dyskusji o naszej fascynującej gwieździe i na pewno będziemy kontynuować dyskusję o większej liczbie tematów Sunny, zakończmy ten post upokarzającym faktem, że pomimo swojej wielkiej dla nas, mieszkańców Ziemi, Słońce jest uważane za karła. gwiazda: tylko średnia gwiazda o niskiej jasności wśród społeczności gwiazd!

Popularne posty z tego bloga